Един упорит инспектор е изправен пред неразрешима мистерия с много изненадващи обрати вбританската криминална класика на Джон Бюд „Убийство в Лейк Дистрикт”
“Онези, които харесват една добре съставена и непретенциозна детективска история, несъмнено ще се съгласят, че Джон Бюд заслужава да бъде още по-широко представен на читателите”.
Мартин Едуардс
Макар да е сред водещите автори на криминални романи преди и след Втората световна война, днес името на Джон Бюд не говори много на почитателите на този жанр. Освен с интригуващ сюжет, историите му се открояват с интересни герои, чудесно пресъздадена атмосфера и чувство за хумор. Още в първите си романи Бюд решава действието да се развива в привлекателни места из Великобритания, които са идеални за фон на криминалната интрига. Пример за това е „Убийство в Лейк Дистрикт“, в който главен герой е инспектор Мередит от Скотланд Ярд, познат ни от романа „Смърт на Ривиерата“.
На път към дома си един фермер установява, че бензинът в колата му е на привършване. Той се отправя към малка бензиностанция край селце в Лейк Дистрикт, красивата Езерна област на Англия. Предстои му шокиращо откритие: един от собствениците на гаража се е отровил с въглероден окис в собствената си кола. Изглежда, че става дума за самоубийство, но има един проблем: младият мъж не е имал никаква причина да се самоубие.
Това е отправната точка в разследването на инспектор Мередит. Докато той оглежда подробно местопрестъплението, започват да изплуват все повече улики, които затвърждават убеждението му. Явно някой много се е постарал да инсценира самоубийство. Някой, който не е предполагал, че със случая ще се заеме един педантичен инспектор като Мередит.
Разследването на убийството обаче не напредва много. Мередит така и не успява да разкрие убедителен мотив за извършването му, а единственият потенциален заподозрян има солидно алиби. Оказва се, че мъртвецът е притежавал твърде много пари, които явно не са плод на честен труд. Очевидно нещо се е случило, но дали е резултат от изнудване или някаква по-голяма престъпна схема? Мередит упорито се опитва да разплете мистерията, но трябва да е много търпелив, защото всяка улика се оказва част от огромен пъзел.
Джон Бюд описва увлекателно работата на своя любим герой. Мередит старателно търси улики, които са малко, но се оказват значими в процеса на разследването. А колкото повече напредва той, толкова всичко изглежда все по-сложно и неразрешимо. Бюд представя галерия от колоритни герои, които подсилват интригата, а романът се радва на успех и заради добавената щипка очарователен английски хумор.
Книгата е част от специално подбраната поредица на Британската библиотека, представяща забравени шедьоври от златните години на британската криминална проза с тематично изработени оригинални корици. Несправедливо пренебрегнати и неоценени навремето, много от тези заглавия не са били издавани повторно след края на Втората световна война. Всяка книга излиза с предговор от съвременен писател на криминални романи. В случая това е Мартин Едуардс, който разказва любопитни подробности за автора и неговия специалитет – озадачаващите убийства.
Джон Бюд е псевдоним на британския писател Ърнест Карпентър Елмор. Той е роден през 1901 г. в Кент. Елмор е запален по театъра, участва като актьор, освен това е продуцент и режисьор на театрални постановки. Пише и много книги, като най-голяма популярност му носят неговите криминални романи.
Под псевдонима Джон Бюд, Елмор издава близо 30 романа, които се нареждат сред британските криминални класики. Главен герой в много от тях е инспектор Мередит, с който се срещаме в „Смърт на Ривиерата“. Този роман е показателен за силното му пристрастие към Франция. Писателят обичал да почива тук със семейството си и със сигурност черпи вдъхновение за много от историите си. Заедно със съпругата и дъщеря си често отсядали в Мантон, където се развива действието в романа.
През 1953, година след публикуването на „Смърт на Ривиерата“, Бюд е поканен да стане един от членовете на „Асоциацията на криминалните писатели“. И макар че романите му се радват на голям интерес, след смъртта му през 1957 г. те така и не са преиздавани в продължение на десетилетия. Британската библиотека поправя този пропуск и така почитателите на заплетената криминална интрига ще може да им се насладят.