„Титаник“ е най-колоритният и зрелищен кораб, плаващ през 1912 г., но историята му често се разказва в черно и бяло. Сега корабът се разкрива в истинските си цветове със снимки и филмови кадри, които са специално оцветени за този филм – много от тях за първи път – оживявайки хората, построили най-известния кораб на 20-ти век, и тези, които са плавали на него.

По думите на историка Гай Уолтърс: „Кара те да осъзнаеш, че тези хора не са съществували в черно-бял свят. Те са съществували в свят, толкова пъстър, колкото нашия“.

Новият документален филм в две части „Титаник в цвят“ дебютира по Viasat History на 22 септември в 22:00 часа с повторение на 26 септември и 3 октомври в същия час.

Няма нищо по-сигурно, което да прави период от историята да изглежда недостижим, от купищачерно-бели филмови кадри – те карат ума да се дистанцира. Затова с удоволствие използвахме оцветяване, за да разкажем историята на може би най-известния кораб в света,“ разказва режисьорът на „Титаник в цвят“ Джонатан Майо.

Разбира се, всички знаят за филма на Джеймс Камерън „Титаник“, но ние смятахме да използваме снимки и филмови кадри на действителния кораб.

Има доста снимки на Титаник, на оцелелите и последствията – много от тях рядко виждани досега, а ние имахме екип от трима колористи, които свършиха невероятна работа. Въпреки голямото количество филмови кадри в интернет, почти всички са от сестринския кораб на Титаник Олимпик, който беше първият, който отплава и така получи по-голямата част от вниманието.

Всичко, което съществува от Титаник, е една минута филм от него в корабостроителницата Harland and Wolff, където изглежда мръсен и недовършен. Беше добре, че успяхме да оправим записа и да съживим незавършения кораб.

Цялото оцветяване на филма беше направено от компанията Filmfinity и тяхната основна задача беше да трансформират промоционални кадри на Олимпик от 1921 г. Корабите са били почти идентични, така че това е чудесен начин да видите как би изглеждал Титаник в морето, когато е в пълна изправност,“ разказва още Майо.

Продуцентският екип на Титаник в цвят имаше мантра: „Забравете нитовете!“

Не се интересувахме много от конструкцията на лайнера, а вместо това от живота и преживяванията на хората, които са плавали с него. И не спряхме до потъването на кораба, както правят толкова много игрални и документални филми; проучихме емоционалното и психологическото въздействие върху общности като тази в Саутхемптън, например, който е дом на три четвърти от екипажа на кораба.

Един особено емоционален момент за мен беше да видя бордовия дневник от архивите в Саутхемптън, написан от директор на училище в същия следобед, когато лайнерът потъва, който отразява колко разстроени и стресирани са били децата, тъй като се страхували, че са загубили бащите си.

Интервюирахме и хора, които са имали родители на Титаник,“ разказва режисьорът. „Да погледне в очите на някой, който е бил толкова близо до случващото се, надявам се, ще бъде специален момент за публиката.

Снимахме търг на сувенири от Титаник и имахме привилегията да можем да се докоснем до някои от експонатите. Да пипнеш палубно одеяло на White Star Line, което е било на Титаник, както и една от спасителните лодки, беше невероятно!

Думата „Титаник“ е една от най-известните в английския език и всеки знае историята, но се надявам, че представяме някои нови факти на публиката. Например, известно е, че Титаник е нямалдостатъчно спасителни лодки за всички на борда, но все пак е имало четири повече от необходимите, според разпоредбите от 1912 г.

Друго нещо, което научихме е, че Фредерик Флийтнаблюдателят, който забелязва опасността твърде късно, приключва дните си като продавач на вестници в Саутхемптън. Хората му крещели:„Здравей, Фред! Виждал ли си айсберги напоследък?“

„Титаник в цвят“ дебютира по Viasat History на 22 септември в 22:00 часа.