Тя е затворена за света от десетилетия, но благодарение на иракските власти, които се грижат за културното наследство, екипи от международни археолози са преоткрили забравените градове Ниневия, Ларса и Лагаш в древна Месопотамия – или поне това, което е останало от тях след 30 години плячкосване. Резултатите от изследването, което използва съвременни технологии, могат да се видят в документалния филм “Преоткриване на Месопотамия”, който е по Viasat History на 18 август, а в този материал изследваме раждането на първите градове.

Следи от Месопотамия са открити за първи път през 19-и век. Между реките Тигър и Ефрат лежат руините на десетки градове, които предшестват древните гръцки, римски и египетски селища: тези градове са били люлката на цивилизацията. Въпреки това, последните 30 години на войни не само изолираха тези градове от външния свят, но и унищожиха някои от тях.

Така на мястото са извикани екипи, които да ги възстановят и да разкрият все още погребаните съкровища. Едно от тези съкровища е Ниневия, столицата на новата сирийска империя, голяма част от която все още е погребана в земята. Районът е покрит с окопи, оставени от ислямската армия, които причиниха много щети, но и направиха разкопките малко по-лесни. И скоро в един от тези окопи са открити стотици издълбани плочки. За първи път от 19-и век насам такова място е открито в Ниневия. “Това беше еуфоричен момент”, каза един археолог. “Археологът може да прекара цял живот, без да намери писмен материал.”

Сега, обаче, бяха открити стотици от тях и това са уникални открития: плочите съдържат не административни записи, а стихове и религиозни текстове. Археолозите смятат руините на сградата около находката за скрипториум, копирна работилница, където текстовете са гравирани върху плочи – нещо, което не е намирано от този период.

Разкопките продължават и в Ларса, шумерски град, който е напълно разграбен през последните 30 години. Археолозите са открили много прясно изкопани ями на мястото, но те не са обезкуражени, а вместо това търсят още съкровища. Не им отнема много време да направят потресаващо откритие.

На няколко места из града има следи от канали, направени от печени тухли. След картографиране на мястото, откриват, че този в град на 4000 години, който сега е в средата на пустинята, някога е имал цяла мрежа от канали. След откритието, археолозите се шегуват, че са открили “Венеция” – в средата на Ирак. Водата била транспортирана до Ларса от река Тигър, на 60 км, и строителите дори намерили начин да издигнат водата до нивото на града. Там, където срещали наклон, те просто стесняват ширината на канала, което позволява на водата да се ускори и да се „изкачи“ по препятствието.

Канали е имало и в 5000-годишния Лагаш, един от първите градове в историята, който някога е бил земя на блата и вода, но тъй като околната среда се променя през вековете, хората били принудени да се адаптират. Понеже водата изчезнала, трябвало да се намерят решения за транспортирането ѝ, а почвата трябвало да бъде снабдена с изкуствени напоителни системи. Дълго време експертите смятат, че урбанизацията е резултат от изкуствено напоявана земеделска земя и хората се заселвали около нея, но всъщност най-старите шумерски градове са съществували преди хората да се научат да пренасят вода.

Тези нови открития разказват много истории за мястото, където се е родила цивилизацията, която след 30 години война най-накрая може да бъде преоткрита, за да предефинира това, което сме мислели, че знаем за първите градове на Земята.

Преоткриване на Месопотамия е по Viasat History на 18 август, неделя, от 22:00 часа и на 29 август от 22:55 часа.

Междувременно разгледайте чудесата на древното инженерство с обиколка на емблематични структури по света – всяка неделя от 10:00 часа през август по Viasat History.

Абу Симбел в Египет показва колосални статуи в чест на Рамзес II, Изник в Турция разкрива потъналите останки на византийска базилика – една загадъчна реликва – а пирамидата в Гиза в Египет, устремена към звездите, стои като свидетелство на древната изобретателност. Ангкор Ват в Камбоджа хипнотизира със сложния си дизайн и духовно значение, Тадж Махал в Индия – символ на вечната любов – пленява със зашеметяващата си мраморна фасада, а Колизеумът в Рим е чудо на римското инженерство, което продължава да внушава благоговение със своето величие.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 4 = 5