Фредерик Бегбеде, най-романтичният егоист на съвременната френска литература, ще ви порази с духовитостта си за пореден път.
„Романтичният егоист“ (превод: Красимир Петров, 288 стр., цена: 16 лв.) е роман във вид на дневник, а героят му се казва Оскар Дюфрен, трийсет и четири годишен мним поет. Защо мним ли? Защото „Бог не е дарил писателя с поетичен талант, а с таланта на окаяния живот.” Оскар е егоистичен, малодушен, циничен, пада си малко сексуален маниак. С две думи – мъж като всички други. Затова авторът определя книгата си като дневник на един народ и хроника на едно поколение. Тук той отново проявява искрящото си чувство за хумор, умението си да се самоиронизира, да изпада в самоунищожителни откровения, но и да изразява критичното си отношение към света, който ни заобикаля: „Колкото повече печеля, толкова по-беден става животът ми”.
Фредерик Бегбеде учи политически науки в Париж, има диплома по маркетинг, упражнява професията си в нашумяла рекламна агенция, работи като публицист и телевизионен репортер. Литературните му подвизи са много и се отличават с елегантно безцеремонен стил, язвителна ирония, провокативни анализи на съвременното общество и ексцентрични равносметки. Писателите, повлияли върху артистичната му чувствителност, са Мишел Уелбек, Брет Ийстън Елис и Джей МакАйнърни. Сред най-известните му произведения се нареждат романите „Любовта трае три години“, „Windows on the World“, „Един френски роман“, който отнесе награда наградата „Рьонодо“ и, разбира се, „6.66 евро“, филмиран през 2007 г. под режисурата на Ян Кунен.
Фредерик Бегбеде е специален гост на второто издание на кино-литературния фестивал CineLibri и лично ще представи най-новия си филм – „Идеалът”, екранизация по романа „Помощ, простете”, както и зашеметяващата кинотворба „99 франка”, адаптация на „6.66 евро“, създадена през 2007 г. под режисурата на Ян Кунен. Информация за всички киносъбития ще намерите в официалната уебстраница на фестивала: www.cinelibri.com.
Фредерик Бегбеде благодари на български за наградата CineLibri
На 5 октомври в Зала 1 на Националния дворец на културата неподражаемият френски писател и режисьор Фредерик Бегбеде даде старт на второто издание на кино-литературния фестивал CineLibri с най-новия си филм „Идеалът“.
Официалната церемония започна с авторския пърформанс на Виолета Витанова и Станислав Генадиев Humming, който по оригинален и впечатляващ начин пресъздаде основната идея на CineLibri – да среща книгите, киното, авторската музика, съвременния танц и визуалните изкуства.
„Този фестивал се осъществява благодарение на вас, благодарение на вашата подкрепа и съпричастност. Благодаря на всеки един, който е оставил за малко ежедневните си грижи, за да е днес тук с нас“, с тези думи откри церемонията директорът на фестивала Жаклин Вагенщайн. Тя връчи на Фредерик Бегбеде първата почетна статуетка CineLibri за „оригиналното му творчество и талантливото му пресъздаване на големия екран“.
Популярният бохем и провокатор започна речта си в типичен стил – с чаша водка в ръка, на чист български: „Добър вечер! Благодаря! Обичам ви! Аз съм пиян!“. Пред публиката, която посрещна въведението и публичното обявяване на хотелската му стая с аплодисменти и смях, той призна, че е поласкан от това отличие, защото фестивалът обединява киното и литературата – две от големите любови на живота му. „Предполагам, че всеки писател избира да се занимава с кино, за да не е толкова сам. Тази статуетка ми дава смелост да си мисля, че се движа в правилната посока“, каза Бегбеде.
Новият му филм „Идеалът“ по романа „Помощ, простете“ снощи за първи път беше прожектиран извън Франция. „Филмът показва противоречията, пред които е изправено съвременното общество. Всички ние живеем под диктата на идеала за красота, но сладко страдаме от него“, сподели Бегбеде преди прожекцията. Както подобава на всеки бохем, след края на филма Бегбеде раздаде автографи, снима се и продължи партито в нощна София заедно с гости и приятели.
Днес той ще има втора среща с публиката от 19:00 часа в кино „Люмиер“, където ще присъства на прожекцията на емблематичния филм „99 франка” на режисьора Ян Кунен с участието на Жан Дюжарден. Събитието ще бъде придружено с „егоистична” почерпка по повод преизданието на книгата „Романтичният егоист”, която ще се продава с намаление и подпис от самия автор преди и след прожекцията.
До края на седмицата програмата ще продължи с още 2 национални премиери – На 8 октомври в кино „Люмиер“ ще бъдат представени „Небостъргач” по интригуващата антиутопия на Дж. Г. Балард и „Вечност“ с участието на Одре Тоту, по романа на Алис Ферне. В неделя ще можем да се посмеем с премиерната за България прожекция на шведската комедия „Човек на име Уве“.
Зрителите ще се пренесат в “четвъртото измерение” на CineLibri на 7 октомври в Дома на киното, когато буквално ще влязат в сцена от „Любовникът“ по пътя към салона.
Тази година CineLibri се провежда в София, Пловдив, Варна, Враца, Видин, Търговище и Ловеч с общо над 100 прожекции на 19 филма и с 10 национални премиери.
Билетите за всички филми и прожекции от програмата на фестивала вече са в продажба на ticketportal и на касите на киносалоните. Информация за пълната програма по дaти, киносалони и градове е достъпна на официалната уебстраница на фестивала: www.cinelibri.com