След повече от десетилетие магьосниците от Пиксар се завръщат с продължението на една от най-великите истории, които някога са разказвали. „Търсенето на Немо“ бе планетарен блокбастър, а неговото продължение, вади рибката дори от поддържащата роля, директно в светлината на прожекторите.
Големият въпрос не е дали да гледате филма или не. Сега, ако имате възможност да избирате, дали да дадете допълни пари за триизмерна прожекция или там няма да има повече магия и е по-добре да си ги спестите. Нашата поредна публикация в рубриката „На 3D или Не?“ е тук, за да ви помогне в избора ви.
Пиксар винаги влагат толкова много работа във филмите, че 3D-то е буквално неизменна част от тях. Докато Дори, Мерлин и Немо пътуват през водите и навигират околната среда, ние ставаме свидете ли един цял заобикалящ ги, жив свят. Без значение дали става за рибен дрифтинг на преден план, или за плуваща риба отзад в далечината, очевидно е, как Пиксар знаят как да създадат от всеки кадър живот, използвайки 3D-то.
Както обикновено, използването на ефекта „отвъд екрана“ продължава да бъде игнориран от съвременните кино творци. Би било чудесно да има, нещо което да изплува от екрана, буквално в лицето ти… Но така и не се случва… Има определени моменти, в които определени риби, изплуват напред до границата на екрана, сякаш можеш да ги пипнеш, но усещането е, сякаш са могли да направят повече. Дори едно пипало от Ханк, би било прекрасно да се пресегне през екрана.
Дълбочина на образите – 5/5 точки
До каквато и степен „Търсенето на Дори“ да изпуска ефекта „Отвъд екрана“, те се реваншират с дълбочината на образите и пространствата. Без значение дали е открития океан или аквариум, можеш да усетиш дълбочината на водата във всеки кадър. Огромен аквариум, пълен с различни риби, изглежда пълен с живот, просто защото можеш да видиш множество рибни телца, храни и др… сякаш стоиш пред него.
Яркост – 5/5 точки
Да 3D очилата замъгляват образа на екрана. Но анимациите със своите цветни палитри винаги компенсират. Както и с яркостта си. Някои сцени в „Търсенето на Дори“ не са толкова ярки, поради дълбочината на водата, но това не прави случващото се на екрана трудно за следене.
Здраве – 5/5 точки
Освен да хванете морска болест от филм, случващ се почти изцяло под водата, друго не ми хрумва. Да има много екшън епизоди, но те никога не излизат от контрол, до степен, да предизвикат стомашни спазми. Пиксар знаят как да не преклят и да позволят на ВСИЧКИ да се насладят на филма и да НЕ излязат болни от него.