Понякога киното и телевизията успяват истински да обогатят живота ни. Да ни дадат точно това, от което имаме нужда. Задълбали в потока от информация, в това да е пълен фийда ни, да сме прочели всички заглавия (и нито една статия!), да сме компетентни по всички теми… забравяме да живеем. Забравяме, че животът се случва извън компютъра, извън телефона и извън интернет. Животът, изпълнен с приятели, любов, слънчеви дни и красота. „Сърцебиене“ сезон 3 се завръща за да ни припомни, колко много пропускаме и колко много ни липсва онази част от живота ни, която реално го осмисля.

За онези, които са пропуснали или не помнят, мненията за сезони 1 и 2 са тук и тук.

„Сърцебиене“ сезон 3 качва нивото и се превръща в някак по-зрял, в сравнение с предходните. И въпреки това успява да остане точно толкова младежки, толкова разбиращ, толкова красив и същевременно даващ криле на героите и зрителите си. „Сърцебиене“ сезон 3 е причината да поставим забързаното ни ежедневие на пауза и за тези 8 изключително кратки епизода, да съпреживеем съдбите на нашите герои.

При нашите лесбийки има осъзнаване и едната, вече е небинарна. Закачането на темата е изключително деликатно поднесено и усмивката, разбирането и топлотата с която тя е представена на зрителите, ще накара определящите се по този начин хора, да видят (може би!) за първи път, че не са единствени. Че не са сами на планетата. Че има и други, като тях. Дори във филмите и сериалите. Някога, различните деца нямаха тази възможност. Всички бяха бели, хетеросексуални и корави мъжкари/ нежни дами. А палитрата от човешки емоции и чувства е безкрайна. „Сърцебиене“ сезон 3 успява да обогати своята и без друго изключително цветна палитра от герои още!

Нашият асексуален младеж вече е осъзнат и разбира, какъв е, какво преживява и може би, какво му предстои.

Нашето транс момиче се сблъсква със суровата действителност на обществото, в което живее и как то гледа на различните, в частност на транс хората. Сблъсъкът е представен изключително интелигентно и въздействащо, по начин, че да не съсипе детето, но да натегне проблема до степен, че виновния (обществото!) да бъде показан, като истинския злодей в този случай.

Появява се „гаджето“ на Тори (сестрата на Чарли) и той е точно толкова шантав, прекрасен и странен, като нея.

Във фокуса на събитията през целия сезон са нашите любимци. Ник и Чарли. След като Ник вече е осъзнал своята бисексуалност и са показали на училището и света (в известна степен), че са заедно, е време връзката им да се задълбочи. И за първи път „Сърцебиене“ сезон 3 успява да промени курса на настроението и да вкара сериозна проблематика при своите герои. Чарли осъзнава, че има проблем с храненето. И той се задълбочава. Ник осъзнава, колко неспособен да помогне в този проблем е. Младото момче незнае как да действа, незнае как да предразположи половинката си, незнае дори какво да го посъветва, че да помогне. Намесват се възрастните и силата на опита и живота. Лелята на Ник е едно от най-прекрасните неща, които сериалът ни е давал, след неговата майка. Разговорът им край водата дава за пореден път онази сила на „Сърцебиене“, която само този сериал е способен да извлече от историята си. Силата на разбирането. Приемането. Подкрепата. Безпрекословната любов и готовност за помощ. За пореден път поредицата ни дава възрастен, който е толкова ОК с Ник и това, с което се сблъсква той, толкова готов да му помогне и насочи, но без да „дава ъкъл“, без да се изтъква, без да натяга. Просто да помогне. Внимателно и деликатно. Точно по този начин, по който това объркано и изплашено момче има нужда.

И в този разговор може би за първи път прозира истинската сила и дълбочина на чувствата на Ник към Чарли. Само едно момче, което обича толкова дълбоко, е способно да се страхува за другия. Само едно момче, което го е грижа и е отворило сърцето си за другия, е способно да страда от страданието му. Само Ник е способен да обича Чарли така и да е готов да направи всичко за него. Страхът и чисто детинските притеснения на Чарли, че родителите му няма да го разберат, че ще сметнат, че се преструва, че ще му се скарат, погледнат през очите на един възрастен, изглежда абсолютно неоснователен. Но погледнат през очите на това объркано дете, което преживява толкова много, страхът е истински и е най-опасното нещо, което то НЕ БИ желало да си причини. И подкрепата на Ник тогава, готовността му да проведат разговора заедно, сядането до Чарли, хващането за ръка, докато споделя с родителите си… Безкрайна наслада за очите и душата на зрителя. Това прави любовта с хората.

Наличието на проблема с храненето на Чарли в този сезон успява да вкара неочакван, драматичен привкус на „Сърцебиене“, но същевременно с това успява да изведе на преден план отношенията им по начин, по който никога до сега не сме ги виждали. Истинската и чиста любов, която по-скоро се усилва в трудните моменти и се превръща в безпрекословна подкрепа. Тръпката от това, да са разделени. Безкрайното време в „самота“ и очакване на първата среща след това. Когато семейството на Чарли и Ник идват в клиниката за да го видят, онази първа среща и онзи поглед… Тогава нашето момче няма нужда от майка си и баща си. Или поне не по начина, по който има нужда от Ник. Да го прегърне, да потъне в силните му ръце и да почувства безрезервната подкрепа и сила. Да почувства онова „ще се справим“, което Ник никога не му казва, но Чарли успява да прочете във всяко негово действия, всяка негова усмивка. Разделите, проблемите, търсенето на контакт, битката със собствените мисли и вътрешни демони успяват да затвърдят усещането у нашите герои, че светът им е по-пълен, когато са заедно. Че могат да бъдат себе си, само един пред друг. Че най-големите им страхове и притеснения от онези неща, които ги вълнуват на тази възраст, спират да имат значение, когато са в компанията си.

Ник и Чарли са олицетворение на истинската, тийнейджърска любов, която светът има нужда да види. Живеем във време, в което сме способни да експлодираме от информация, от негативни новини, от лоши мисли, кофти филми… Живеем във време, в което гледаме „Жокера: Лудост за двама“, „Усмивка 2“ и незнам какво още. Животът ни, дните ни, душите ни имат нужда от любов. Имат нужда от глътка свеж въздух и позитивни емоции. Имат нужда да видят Чарли, който го е срам да си свали тениската пред Ник, защото е слабичък и има белези. Имаме нужда да си спомним простичките проблеми, простичките притеснения и от кулата на зрелостта ни, да си кажем… че и през това сме минали. И това е било важно, притеснително и значимо. Всяка възраст има своята проблематика и притеснения. „Сърцебиене“ сезон 3 ни връща в онази, в която всички искаме да се върнем. Тогава емоциите бушуват най-силно. Тогава животът е най-непредвидим. Тогава бъдещето е неизвестно. Имаме мечти, копнежи. Сблъскваме се с любовта за първи път и опитваме от сладостта на тялото на другия. Тогава ни е срам, тогава тръпнем и искаме. „Сърцебиене“ ни връща във времето, от което ни се ще никога да не си тръгваме. А Чарли и Ник са източниците на любов, каквато всеки от нас мечтае или е мечтал да има. Мъж, жена, транс, небинарен, куиър, интерсекс… какъвто и човек да си, ако четеш тези редове, този сериал е за теб. Ти си част от нас. Ти си човек. И някъде там, се крие твоята половинка. Някъде там се крие твоят Чарли, Ник, Ймоджен, Тао, Ел. Някъде там е твоята голяма любов, която очаква да я намериш и да и посветиш чувствата си. Някъде там е смисълът, който твоя живот търси. И точно както Чарли и Ник съвсем случайно се намират и преживяват този невъобразим романс… ти не си по-различен. Твоята любов ще те намери. И тогава, „Сърцебиене“ няма да бъде просто един сериал. Тогава ще започне твоето сърцебиене, твоите трепети, твоите притеснения и твоите искрени вълнения от най-голямата сила в този живот. Силата на любовта. На това да обичаш и да бъдеш обичан. Защото именно тя, любовта, е смисълът на живота ни. От нея се ражда живот. Тя е причината, светът да го има. Тя е причината за големия кръговрат на живота. Нейното съществуване е причината всяко човешко същество да я търси. Защото любовта е движещата сила за всички и всичко. А „Сърцебиене“ сезон 3 ще излее върху своите зрители любов във всичките и форми по начин, който не получаваме, а имаме неистова нужда.

„Сърцебиене“ сезон 3 е задължителен за хладните вечери, които вече ни застигнаха. Той ще даде много топлина, много уют и ще накара душата ти да лети. Той ще те изтръгне от ежедневието ти и всичките проблеми. Той ще ти даде увереност и сила. Той ще те накара да повярваш в по-доброто утре. Той ще ти припомни, колко си богат. Там някъде има някой, който те обича. И това стига.