Заблудени хамелеони, дами със съмнителна репутация, унтерофицери и един фатален побъркал се шаран сноват по страниците на сборника „И тъй, шаранът се побърка“, който включва най-смешните разкази на Антон П. Чехов. Луксозното подаръчно издание с твърди корици вече е в книжарниците със знака на издателство „Кръг“ и ще зарадва всеки ценител на финия и непреходен хумор. Включените 25 истории са в утвърдените преводи на Лиляна Минкова, Желязка Купенова, Рачо Стоянов, Христо Радевски, Катя Койчева, Елка Хаджиева и Надя Чекарлиева, а атрактивната корица е дело на Дамян Дамянов.
Макар и съвсем кратки, разказите в „И тъй, шаранът се побърка“ не оставят никакво съмнение защо авторът им е признат за изключителен майстор в жанра. Всеки от текстовете представлява остра сатира на руското общество от края на XIX в., която днес не е загубила и частица от актуалността си. От фарса към абсурда сборникът разкрива цялата палитра на хумористичния гений на руския класик, от чиято ненавременна смърт през настоящата 2024-та се навършиха 120 години. С характерния си пестелив, но образен стил той изправя самозабравили се управници, псевдоинтелектуалци и дребни чиновници срещу хора от простолюдието, свикнали да угодничат и хитруват. Но зад безпощадната му ирония прозира и дълбоко разбиране на малкия човек – въпреки неговото невежество и ненавист. Или може би точно заради тях…
„И тъй, шаранът се побърка“ събира разкази предимно от ранните писателски години на Чехов, включително първия му публикуван – „Писмо до учения съсед“ от 1880 г. Сред другите безценни комедийни бисери са „Тържеството на победителя“, „Книга за жалби“, „Изпит за чин“, „Симуланти“, „Шило в торба“ и „Пресолил го“. А във финалния „Рибешка любов“ читателите ще открият откъде идва заглавието на самия сборник.
В своя кратък живот титанът Чехов създава над 500 разказа, немалка част от които са хумористични. В първите му писателски години творбите му са публикувани в периодични издания и му осигуряват така необходимото по онова време препитание. Макар и привидно лековати, тези ранни истории всъщност са вариации на неговите най-сериозни, значими и въздействащи теми и предизвестяват превръщането му в едно от най-големите имена в световната литература.
Твърде завладени от образа на Чехов като меланхоличен гений, западните издатели дълго време не оценяват подобаващо неподражаемия му хумористичен талант. В Русия обаче неговите забавни разкази винаги са се радвали на голямо признание от критиката и читателите. Дори Толстой, който тайно ненавиждал пиесите му, се удивлявал от хумора му и бил убеден, че това е най-рядката дарба, която би могъл да притежава един писател.
„И тъй, шаранът се побърка“ не е единствената книга на Антон Чехов в каталога на „Кръг“. Преди няколко години издателството публикува „Личните бележници“ на писателя – сборник с неговите неформални записки, който получи голямо внимание от читателите у нас.