На 9 септември 2016 г., петък, от 18 ч., на Алея на книгата в София (пешеходната част на бул. „Витоша“) ще бъде премиерата на най-новата книга на Романьола Мирославова – сборника разкази „Дъжд през декември“ (изд. „Изида“).
Романьола Мирославова и Евтим Евтимов ще си останат една от емблематичните двойки в литературата, подобно на Мара Белчева и Пенчо Славейков.
Освен спътница в живота и творчеството на Евтим Евтимов, Романьола Мирославова блести като автор със собствена светлина – поет, прозаик, драматург, публицист, автор на книги за деца и възрастни.
Родена е на 24 януари 1953 г. във Враца. Издадени са повече от 20 нейни книги, сред които стихосбирките „Въздишки от вулкан“, „Час преди залеза“ и спечелилите конкурс на Министерство на културата „Гарванов писък“ и романът „Плашилото“, сборници с разкази и пиеси. За книгата си „Подарък за Дядо Коледа“ (изд. „Персей“) тя е отличена с наградата на Съюза на българските писатели за детска литература. Носител е на много награди за поезия, между които „Витошко лале“, „Свищовски лозници“, награда на името на П. К. Яворов, международни награди „Voci nostre“, Анкона, 2006 и 2011 г. и „Aldo Moro“, 2007, Лече, Италия. Превеждана е на руски, македонски, украински, белоруски, английски, немски, сърбохърватски, испански и италиански. По нейни стихове има много песни. Беше художествен ръководител на няколко литературни салона в София: „Витошко лале“ към читалище „Братя Миладинови“ в кв. Княжево, „Пролет моя“ към читалище „Никола Й. Вапцаров“ в кв. Овча купел и „Вечери на кръста“ към читалище „Пенчо Славейков“ в кв. Лозенец. 16 години беше заместник-главен редактор на вестник „Новият пулс“. През 2011 г. създаде международния поетичен конкурс „Лирични гласове“, който се провежда всяка година и ще бъде съхранен и в бъдеще. Почина на 24 юни 2016 г.
На 9 септември 2016 г., петък, от 18 ч., на Алея на книгата в София (пешеходната част на бул. „Витоша“) ще бъде премиерата на най-новата й книга – сборника разкази „Дъжд през декември“ (изд. „Изида“).
„Дъждовните“ разкази на Р. Мирославова са отломъци горест за българската действителност, молби за разбиране и съпричастност, изповеди за разбити надежди, паноптикум от дребни хора, с които се сблъскваме всеки ден, обременени от товара на собствената скрита болка или на разбулена тайна, стаена заради чужди грехове. Тук, в купела на горещото страдание, те ще се преродят и може би ще станат по-твърди. Жадни за живот, каквито винаги са били. Готови отново да даряват обич и всеотдайност. И прошка. Книгата представя авторката като майстор на късата проза. И тънък психолог, отчитащ вярно пулса на времето.“ – пише за книгата критикът Георги В. Николов.
„Разкази, които излъчват светлина и осветляват най-затънтените кьошета на живота. Огърлица от съдби, която те прави съпричастен към героите. Романьола Мирославова с вещината на хирург ни напомня, че животът е смислен и съдържателен, ако ги няма лицемерието, злонамереността, егоизмът, лошотията и престъпността. Щастието се дължи на добротата, взаимопомощта, потребността да създаваш красота и да я даряваш на другите, любовта и доверието, които изпълват твоя ден.“ – сподели мисли по повод книгата Лозинка Йорданова.
През следващите две години, според желанието на Романьола Мирославова, която никога не се натрапваше като автор, а печелеше читатели и приятели със скромността и добротата си, ще бъдат публикувани последната й стихосбирка „Смъртта на щуреца“ и романът й „С аромат на магнолия“.