Удоволствие, предизвикателство и вдъхновение – три думи, които се преплитат майсторски на страниците на безсмъртния роман „Одисей”. Шедьовърът на изключителния литературен класик Джеймс Джойс отново може да се намери по книжарниците, след като дълги години беше с право считан за библиографска рядкост у нас.
Едновременно абстрактно, интелектуално и провокиращо, повествованието на „Одисей” е с енциклопедични пропорции. Историята има колкото литературни, толкова и чисто експериментални характеристики и качества, а постигнатият резултат се нарежда сред най-емблематичните творби на модернизма. Книгата на Джеймс Джойс – роденият в Ирландия автор на „Бдение над Финеган” и „Портрет на художника като млад” – постига нещо, което малцина писатели са успявали да направят: творческото му наследство се е обособило като водещо и продължава да се отрупва със слава, овации и последователи, които днес се увеличават с лавинообразни мащаби, вместо да губят инерцията си.
Джойс, при все че не е бил кой знае колко обичан приживе, особено в родината си, посмъртно се утвърждава като един от най-влиятелните писатели на миналия век, а „Одисей” инициира същинска белетристична революция, подменяйки общоприетите средства на реализма с нови, алтернативни похвати, чиято функция е по-точен израз на вътрешния мисловен и психически свят на човека. Джойс преобръща, ревизира и сякаш „пренаписва” езика, комбинирайки думи на асоциативен принцип, премахвайки границите между изреченията и употребявайки т. нар. „поток на съзнанието”. Творчеството на Джойс е всеобхватно и наситено със символика, алегории и синестезии, затова не е случайно и че персонажите в „Одисей” са в особена, но осезаема връзка с тези от „Одисея“ на митичния Омир. Освен това отделните глави на романа имат връзка с определено изкуство, реторическа техника, цвят и пр.
Новото издание на книгата запазва чудесния превод на Иглика Василева, която собственоръчно е преработила на места текста. Книгата е с луксозно оформление и корица, решена като техника в класически стил, но с модернистичен от концептуална гледна точка полъх, а нейн автор е изтъкнатият български художник Петър Станимиров. Общите усилия на Станимиров, Василева и издателите от „Изток-Запад” представят вечната класика на ирландския писател по неочакван и запомнящ се начин, а всички минали, настоящи и бъдещи следовници на изключителния Джойс могат да се чувстват официално поканени да посетят книжарниците след 12 декември, за да се насладят на изумителното литературно наследство, наречено „Одисей”.