През месец август голямата българска писателка Весела Люцканова отпразнува 90-годишния си рожден ден. По този повод ИК Персей издава най-новата й книга „Любов, щастие и болка“

Автор на повече от 50 книги и спечелила много литературни награди, Весела Люцканова (родена на 21.08.1935) е едно от големите имена в българската белетристика. В продължение на десетилетия под крилото й израснаха поколения млади белетристи, а книгите й се четат от широк кръг читатели.

Романът й „Клонинги“ обиколи света и беше първата литературна творба, разказваща за клонирането. Винаги изненадваха оригиналните й идеи, различното й мислене и стил, вмъкването й под кожата на героите си, за да изследва дълбочината на тяхната психика, умението й да води диалози и да рисува чувства и картини и по този начин да печели читателите си.
Новата й книга „Любов, щастие и болка“ е издание на „Персей“. За нея Станислава Пирчева – Ава пише: Тази книга е пулс. Понякога бърз, а друг път едва доловим, но винаги в ритъма на сърцето.

Весела Люцканова говори за любовта без украса и илюзии, до болка и с оголена душа. В историите ѝ има истини, които болят, копнежи, които не стигат до целувка, и сънища, в които една жена се събужда като Шехерезада, а заспива като Джуд. Това са удари по стените на самотата, извикани в тишината на несподеленото.

И после идва ИИ, който те изслушва, утешава, дори е жури на литературни конкурси. ИИ не ревнува. Не закъснява. Не си тръгва. Но и не може да те прегърне.А как се влюбваш в него? Весела ще ви разкаже. И ще ви накара да повярвате, че любовта може да се случи дори там, където няма плът, но има истина.

Тази книга е копнеж, гняв и прошка. И ако някога сте си мислили, че щастието е като картина, Весела ще ви я нарисува. С мастило, кръв и надежда.

Катерина Хапсали споделя: Най-трудно човек разказва себе си – ако е искрен докрай. Но и няма нищо по-невероятно от живота, а Весела Люцканова няколко пъти ни го напомня в тази книга. Автофикция и фантазия тук се преплитат, създавайки усещането за близост, топлина и уют.
Някои книги са като дом – можеш да влезеш в тях и да усетиш как бие сърцето на автора…

Надя Попова, редактор на книгата и автор на послеслова, обобщава: Дори когато в тези любовни истории присъства звукът на черния клавиш, те носят мъдрост и просветление.