Докато българското издание на страхотния нов трилър „Затваряй си очите“ беше вече под печат, Торкил Дамхауг спечели за трети път най-голямата награда за криминална литература в Норвегия „Ривертон“. Тази победа няма прецедент в историята на наградата, получавана досега и от Том Егеланд, Ю Несбьо и Курт Ауст. Романите на Дамхауг, спечелили приза предишните два пъти, са популярни и в България – „Подпалвачът“ и „Петият сезон“. Издател на автора в България е „Изида“.
В романа двама бездомни братя, Карол и Марек, се препитават, като ограбват хора в центъра на Будапеща. Един ден те внезапно се натъкват на ценен, но и смъртоносно опасен улов – чанта, пълна с дрога за милиони форинти, която е част от много по-голяма престъпна мрежа, в която са замесени едни от най-влиятелните личности в унгарската столица, както и самата полиция. Впоследствие Карол губи живота си, а десетгодишният Марек остава напълно сам и трябва да направи всичко по силите си, за да се спаси от хората, които искат да си върнат откраднатото.
Норвежката Марлен Глене е студентка по медицина първа година в Будапеща. Младата жена е измъчвана от проблемното си минало и чувството за вина, че е причинила смъртта на собствения си баща, затова и пребиваването й в Унгария е вид бягство от болезнените спомени и от разкъсващите я угризения. Но и тук, в унгарската столица, съдбата й е подготвила нови душевни терзания. Пътят й случайно се пресича с този на Марек, когато го преглежда в една болница и той открадва нейния медальон, подарък от баща й. От този момент норвежката студентка бива въвлечена в кошмарен водовъртеж. Хората около нея започват да умират един след друг в бърза последователност, а онези, които искат да й помогнат, като Шамуел Херцел, студент последна година, изследващ паметта и водещ лекциите по аутопсия, биват наранени. Кой я преследва и защо? Тези ужасяващи събития имат ли нещо общо с Марек, който непрестанно бяга от „лошите хора“ и който вижда в Марлен своя спасителка?
„Затваряй си очите“ е напрегнат психологически трилър, разкриващ красивата, но и брутална страна на Будапеща. На фона на старите сгради и дворци, на красивия Дунав, срещаме едно силно разделено общество, в което върлуват расистки и антисемитски идеологии, което носи бремето на древната история, на войните и кървавите политически сблъсъци, на икономическите кризи, което се стреми към прогрес, но и е непрестанна жертва на корупцията и стремежа към личностна изгода. С дълбока човечност и състрадание към малкия човек Дамхауг не създава просто една криминална история, а обрисува многопластова действителност, която българският читател ще почувства изключително близка до себе си.