Произходът на видовете и еволюционната теория на Чарлз Дарвин продължават да вълнуват учени и философи, както и да дават повод за ожесточени дискусии. За тяхната неоспоримост обаче свидетелстват нови и нови открития на науката. И именно на тях обръща внимание един от най-големите учени и хуманисти – Ричард Докинс.
В ново издание се появява „Най-великото шоу на Земята“ – може би най-знаковата книга на еволюционния биолог, в която той кани читателите на увлекателно пътешествие из доказателствата за непроизволния естествен подбор. Доказателства, които излизат наяве и се допълват взаимно сред смайващите открития от всички клонове на съвременните научни изследвания.
Произлезли ли са хората от маймуните? По едно и също време ли се появяват всички живи същества на планетата? Какво ни свързва с животни и хора, съществували хилядолетия преди нас?
Авторът на „Делюзията Бог“, „Себичният ген“, „Магията на реалността“ и др. търси отговор на тези и други въпроси и оборва напълно всички антиеволюционни митове – от „стълбата на живота“, според която еволюцията стартира от един ствол, до някои от най-крайните религиозни вярвания.
За да даде детайлно и точно обяснение на всички разгледани доказателства, Докинс обръща внимание и на различните методи на датировка и как взаимно те се коригират, за да се получат относително точни цифри.
От живи примери за действителен естествен подбор в наши дни до следи от вкаменелости и примери от молекулярната генетика – в тези 456 страници се потвърждава онази „просто теория“, че „ние сме заобиколени от безброй изключително красиви и чудесни форми и това не е случайност, а пряко следствие от еволюцията.“
Изчерпателна, увлекателна и написана на език, подходящ както за специалисти, така и за незапознати с материята читатели, „Най-великото шоу на Земята“ е блестящ разказ за еволюцията и за начина, по който тя е оформила нашия свят – „симфония“, която припомня чудото на живота, историята на планетата ни и ни кара да се замислим за нашето собствено място в нея.
ИЗ „нАЙ-ВЕЛИКОТО ШОУ НА ЗЕМЯТА“ ОТ рИЧАРД ДОКИНС
СЕДМА ГЛАВА
ЛИПСВАЩИ ХОРА? ВЕЧЕ НЕ ЛИПСВАТ
Колкото до човешката еволюция, вниманието към нея в „Произход на видовете“ се ограничава с единайсет пророчески думи: „Светлина ще бъде хвърлена върху произхода на човека и неговата история“. Това са точните думи в първото издание, изданието, което цитирам винаги, освен ако не трябва да уточнявам нещо друго. В шестото (и последно) издание Дарвин си позволява да разшири малко темата и изречението става: „Много светлина ще бъде хвърлена върху произхода на човека и неговата история“. Ще ми се да си представя писалката му, застинала над петото издание, докато великият мъж обмисля от всички страни дали да си позволи лукса да добави думата „много“. Но дори с тази добавка изречението е пресметнато да бъде твърде сдържано.
Дарвин умишлено отлага излагането на мнението си за човешката еволюция за друга своя книга, „Произходът на човека“. Може би не е изненадващо, че двата тома на този по-късен труд отделят повече място на темата на нейното подзаглавие, „Половият подбор“ (изследван предимно при птиците), отколкото на еволюцията на човека. Не е изненадващо, защото по времето, когато пише Дарвин, няма никакви фосили, свързващи ни с нашите най-близки роднини сред човекоподобните маймуни. Дарвин разполага само с живеещите в момента човекоподобни маймуни и (почти единствен) ги използва добре, обос-новавайки правилно, че най-близките ни живи роднини са африканци (горилите и шимпанзетата бонобо не са признати като отделни от шимпанзетата по онова време, но те също са африканци), и следователно предсказва, че ако искаме да открием някога фосили на човешки предци, трябва да търсим в Африка. Дарвин съжалява, че фосилите са толкова оскъдни, но отношението му към тях излъчва непоколебим оптимизъм. Цитирайки Лайъл, негов наставник и велик геолог на своето време, той отбелязва, че „откриването на фосили от всички класове гръбначни животни е изключително бавен и зависещ от случайността процес“, и добавя: „И не трябва да се забравя, че регионите, където е най-вероятно да се намерят останки, свързващи човека с изчезнали същества от рода на човекоподобните маймуни, все още не са проучени от геолози“. Той има предвид Африка, а търсенето не се подпомага от факта, че неговите последователи пренебрегват този съвет и вместо това насочват усилията си към Азия.
И наистина именно в Азия „липсващите звена“ започват да намаляват. Но първите открити фосили са сравнително отскоро, отпреди по-малко от милион години, времето, когато хоминидите са били доста близки до съвременните хора и са мигрирали от Африка, достигайки Далечния изток. Наречени са „Човекът от Ява“ и „Човекът от Пекин“, на името на местата, където са намерени. Човекът от Ява е открит от холандския антрополог Южен Дюбоа през 1891 година. Нарича го Pithecanthropus erectus, демонстрирайки вярата си, че е реализирал амбицията на своя живот и е открил „липсващото звено“. Несъгласието идва от два противоположни източника, които по-скоро доказват неговата теза: според единия фосилът е напълно човешки, а според другия е на гигантски гибон. По-късно в своя живот, изпълнен с доста огорчения и свади, Дюбоа се опълчва срещу твърдението, че по-наскоро откритите пекински фосили са подобни на неговия Човек от Ява. Изпълнен със силно чувство на собственост към своя фосил и ожесточено покровителствено настроен към него, Дюбоа вярва, че само Човекът от Ява е истинското липсващо звено. За да подчертае разликата от различните фосили на Пекински хора, той ги обрисува като много по-близки до съвременния човек, а своя Човек от Ява от Тринил – като междинно звено между човека и човекоподобната маймуна.
Pithecanthropus (Човекът от Ява) не е човек, а гигантски род, близък до гибоните, който обаче е по-висш от гибоните поради значително по-големия главен мозък и способността си да стои и да ходи изправен. Има двойната цефализация (съотношение между размерите на главния мозък и размерите на тялото) на антропоидните човекоподобни маймуни като цяло и половината на човека…
Именно изненадващият обем на главния мозък – който е прекалено голям за антропоидна човекоподобна маймуна и малък в сравнение със средния, но не и по-малък от най-малкия човешки главен мозък – води до почти всеобщия възглед сега, че „Човекът-човекоподобна маймуна“ от Тринил, Ява, е наистина примитивен човек. Морфологично обаче калварията (черепният покрив) прилича много на черепния покрив на антропоидните човекоподобни маймуни, особено на гибона…
Няма как нервите на Дюбоа да не са се опънали, след като са му вменени думите, че питекантропусът е просто гигантски гибон, а не междинно звено между гибоните и хората, и по тази причина му е трудно да поддържа предишното си твърдение, а именно: „Все още вярвам, сега по-твърдо от всякога, че Pithecanthropus от Тринил е реалното „липсващо звено“.
Креационистите използват от време на време като политическо оръжие твърдението, че Дюбоа отстъпва от позицията си, че Pithecanthropus е междинна форма на създанието човекоподобна маймуна-човек. Креационистката организация Answers in Genesis („Отговори в „Битие“) обаче го прибавя към списъка си от дискредитирани аргументи, които сега смята, че не трябва да се използват. Трябва да им се отдаде заслуженото, че изобщо поддържат подобен списък. Както казах, вече е показано, че спесимените* Pithecanthropus и от Ява, и от Пекин са доста млади – на по-малко от един милион години. Сега са класифицирани заедно с нас в рода Homo, запазвайки видовото име, дадено от Дюбоа, erectus: Homo erectus.
Дюбоа избира неподходящата част от света за целенасоченото си търсене на „липсващото звено“. За един холандец е естествено да се насочи първо към холандската част на Индия и Индокитай, но човек с неговата всеотдайност би трябвало да последва съвета на Дарвин и да отиде в Африка, защото, както ще видим, Африка е мястото, където еволюират нашите прадеди. Какво тогава правят въпросните спесимени Homo erectus извън Африка? Изразът „извън Африка“ е взаимстван от Карен Бликсен*, за да се насочи вниманието на големия Изход на нашите предци от Африка. В действителност обаче има два Изхода и е важно да не ги бъркаме. Относително скоро, може би преди по-малко от 100 000 години, скитащи групи Homo sapiens, приличащи много на нас, напускат Африка, като от тях се зараждат всички раси, които виждаме по света днес: ескимоси, индианци, коренни австралийци, китайци и т.н. Изразът „извън Африка“ се използва обикновено във връзка с този скорошен Изход. Съществува обаче още един, по-ранен Изход от Африка, и тези erectus пионери оставят фосили в Азия и Европа, в това число спесимените от Ява и от Пекин. Най-старият известен фосил извън Африка е открит в централноазиатската държава Грузия и получава прякора „Грузинеца“: дребно същество, чийто (доста добре запазен) череп е датиран посредством друг метод отпреди 1 800 000 години. Наречен е Homo georgicus (от някои таксономисти, въпреки че други не го признават за отделен вид), за да укаже, че изглежда по-примитивен от останалите ранни бежанци от Африка, които всички са класифицирани като Homo erectus. Някои каменни сечива, незначително по-стари от Грузинеца, са открити в Малайзия и пораждат ново издирване на фосилни кости в този полуостров. Но във всеки случай всички тези ранни азиатски фосили са твърде близки до съвременните хора и днес са класифицирани в рода Homo. За да открием по-ранните си предци, трябва да отидем в Африка. Но първо нека поспрем и да се запитаме какво би трябвало да очакваме от понятието „липсващо звено“.
Да предположим, че приемем сериозно първоначално обърканото значение на термина „липсващо звено“ и потърсим междинна форма между шимпанзетата (вижте рисунката) и нас. Ние не произлизаме от шимпанзетата, но може спокойно да се обзаложим, че общият ни прародител с тях е приличал повече на шимпанзе, отколкото на нас. Главният му мозък не е бил толкова огромен като нашия, най-вероятно не се е движел изправен като нас и със сигурност не е имал толкова напреднали човешки характеристики като говор. Следователно, макар да трябва да останем твърди пред лицето на всеобщото неразбиране, че не произлизаме от шимпанзетата, пак не вреди да попитаме как би изглеждала междинната форма между нас и шимпанзетата.
Космите и езикът не се запазват във вид на фосили, но можем да добием доста точна представа за размерите на главния мозък от черепа и добра представа за походката от целия скелет (включително черепа, защото foramen magnum, процепът за гръбначния мозък, сочи надолу при двуногите и по-назад – при четириногите). Евентуалните кандидати за липсващи звена биха могли да се отличават с което и да е от следните свойства:
- Междинни размери на главния мозък и междинна походка: може би нещо като приведена тромава походка вместо гордо изправената стойка на старшините.
- Главен мозък с големина като на шимпанзе и изправена като при човек походка.
- Голям, по-подобен на човешкия мозък, движещ се на четири крака като шимпанзе.
И така, като имаме предвид тези възможности, нека огледаме някои от многобройните африкански фосили, с които разполагаме днес, но, за жалост, не са били открити по времето на Дарвин.