Малко от Вас, сигурно знаят, че „Драконът, моят приятел!“ („Pete’s Dragon“) е всъщност римейк на музикалният игрално-анимационен филм на Дисни от 1977 година, със същото заглавие, но според нас това е само в полза на новата версия. Честно казано, двата филма нямат много общо помежду си, освен заглавието, но за първият знаем, че се е превърнал в класика за американците, доколкото до вторият тепърва ще разберем.
В тази статия, ние няма да оценяваме творческите качества на „Драконът, моят приятел!“, а по-скоро ще критикуваме, как създателите му са се справили с ефектите, който ще ни посрещнат в киносалона. Главната аудитория на Дисни за този филм е семейната, така че ще Ви помогнем да решите, дали си разслужава да платите 3D билет за цялото семейство, или е по-добре да ги похарчите за някой друг филм.
Вписват ли се 3D ефектите? – 4 от 5 точки
„Драконът, моят приятел!“ е игрален филм, който използва способите на компютърната анимация, главно в сцените с дракона на име Елиът. Това веднага значи, че освен митичното създание, направено с 3D ефекти, останалата част от филма се е нуждаела от преконвентиране във формата. Последният римейк на Дисни от тази година, „Книга за джунглата“ („The Jungle Book“) бе на 95% CGI и неговото 3D на кино бе невероятно добре изпипано, но при този филм, разказващ за един дракон, който се сприятелява с изгубено дете и който има способността да лети, макар и концепцията да изглежда подходяща, изпълнението и достигането до финалният продукт, е друг въпрос.
Планиране и усилия – 2 от 5 точки
Почти веднага, след началото на филма, може да се кажем, че 3D ефектите в „Драконът, моят приятел!“, няма да играят в негова полза. Действието във филма се развива най-вече в гората, със сцени, които изглеждат се смесват една в друга в размазана зеленина. Зелените тонове са почти същите, като и шарките на дракоа, което не го прави по-отличим по някакъв начин. Филмът е интересен, но 3D ефектите му, според нас, само пречат.
Ефект „Отвъд екрана“ – 2 от 5 точки
Дълбочина на 3D ефектите – 3 от 5 точки
3D дълбочината в конкретни сцени са местата, където съвременните 3D филми успяват да блеснат и наистина да си заслужават гледането. Повечето нови филми се възползват от технология, за да покажат средата в която протича действието по-реалистична, създавайки една невероятна дълбочина. По-трудно е при кинематографията на игралните филми, а в „Драконът, моят приятел!“, това сякаш не е било търсен ефект. Гората, която е главното място за сюжета на филма е все неясна и трудно може да се съсредоточим в някакви детайли от нея. От друга страна във сцените, в които има взаимодействие между героите, яснотата на фона също не излиза наяве, правейки 3D-то безполезно.
Грижа за здравето – 5 от 5 точки
Филмът е подходящ и за най-малките членове на вашето семейство, тъй като не си играе по никакъв начин със зрителните Ви сетива, до степен да Ви се премрежи погледа или да ви се завие свят, повреме на прожекцията. Действието във филма като цяло се развива бавно, като приказка и темпото е гладко темпо, без да има моменти с бързи и грандиозни ефектни сцени. Това със сигурност е добре за зрението и печели пълен актив от точки.